wtorek, 24 maja 2011

Bóle kręgosłupa w ciąży

title
Ból kręgosłupa to nieodłączny towarzysz niemal każdej ciąży. Wywołują go zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy, zwiększająca się masa jej ciała, przesunięcie się środka ciężkości do przodu, ucisk płodu na splot lędźwiowo-krzyżowy oraz inne czynniki. Dolegliwości bólowe mijają zazwyczaj wkrótce po porodzie, można jednak złagodzić je jeszcze w czasie trwania ciąży.
Skąd ten ból?
Na uciążliwy ból kręgosłupa najmocniej narzekają panie, które przed ciążą unikały ruchu i prowadziły siedzący tryb życia. We znaki dają się więc dawne grzeszki lenistwa oraz ewentualne wady postawy. Ale to nie wszystko. Kręgosłup może zemścić się za nawyk garbienia się, siedzenie z nogą założoną na nogę, wieloletnie spanie na nierównym materacu itp. W czasie trwania ciąży na ból narażony są głównie odcinki: szyjny i piersiowy (z powodu nagłego przyrostu gruczołów piersiowych ich ciężar zwiększa się, poziom barków obniża zmieniając konfigurację kręgosłupa, a co za tym idzie - powodując ucisk na stawy międzykręgowe) oraz lędźwiowo-krzyżowy (wydzielające się hormony powodują uelastycznienie krążków międzykręgowych i więzadeł, co może spowodować tworzenie się wypuklin uciskających na nerwy). Ten drugi, potocznie nazywany "krzyżem", nie jest również rozpieszczany przez rozwijający się płód - w ostatnim trymestrze dziecko powoduje ucisk na splot lędźwiowo-krzyżowy powodując tępy, bardzo męczący ból. Rosnący brzuch w ostatnich miesiącach ciąży potrafi skutecznie "przekonfigurować" statykę kręgosłupa - środek ciężkości ciała przesuwa się do przodu, a kobieta dla zachowania równowagi wysuwa biodra i brzuch. Powoduje to przygarbienie sie sylwetki i nienaturalne wygięcie kręgosłupa na odcinku piersiowym. Jeśli ciało nie jest doskonale wygimnastykowane i giętkie, takie zmiany muszą zaowocować dolegliwościami bólowymi.

Jak radzić sobie z kręgosłupem w czasie ciąży?
Zanim kręgosłup da o sobie znać, warto zadbać o jego komfort. Duże znaczenie ma materac w łóżku - powinien być elastyczny, sprężysty, niezbyt miękki (ciało nie powinno się zapadać, gdyż kręgosłup jest wówczas nienaturalnie wygięty, a mięśnie muszą go podtrzymywać) ani zbyt twardy (ciało opiera sie wówczas na kilku punktach, mięśnie nie mogą się rozluźnić i odpocząć).







RYS.1   MATERAC ODPOWIEDNI









RYS.2   MATERAC ZBYT MIĘKKI









RYS.3   MATERAC ZBYT TWARDY


Czego unikać?
Lepiej jest unikać chodzenia na wysokich obcasach - najwygodniejsza jest naturalna postawa, a szpilki wymuszają wygięcie kręgosłupa do przodu. Nie wolno też lekceważyć niebezpieczeństwa upadku - nawet jeśli przed ciążą kobieta nie wyobrażała sobie życia bez obcasów, w ciąży powinna zmienić przyzwyczajenia. Obuwie nie musi być jednak całkowicie płaskie - idealny obcasik to ok. 1,5 cm.
Ruch to zdrowie
Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, nic nie stoi na przeszkodzie, by ciężarna zażywała odrobiny ruchu - zajęcia na basenie, joga dla przyszłych mam, gimnastyka w szkole rodzenia - wszystko to jest dobre, byle z umiarem.
Ułożenie do snu
Gdy brzuszek jest już pokaźny, często okazuje się, że wygodne ułożenie się do snu to spore wyzwanie. Najwygodniej i najbezpieczniej jest spać na boku - pozycja ta odciąży plecy i ułatwi oddychanie. Górną nogę dobrze jest zgiąć w kolanie i podłożyć pod nie poduszkę. Można też zakupić specjalne podpórki do spania dla ciężarnych - do wyboru podpórki dla śpiących na boku i plecach.

Leżenie na lewym boku w czasie ciąży zapobiegania powstawaniu żylaków, zakrzepów oraz zespołowi ucisku żyły głównej dolnej.W trakcie ciąży znacznie wzrasta ryzyko wystąpienia żylaków oraz powstania powikłań pod postacią zakrzepów. Jedną z przyczyn powstawania żylaków jest uciskanie płodu na żyły miednicy. Macica przyciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśni lędźwiowych. Jest to szczególnie niebezpieczne w pozycji leżącej na prawym boku gdyż powoduje gwałtowny spadek powrotu żylnego, co może wywołać przy wstawaniu zasłabnięcie spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia tętniczego. ucisk żyły w ciąży

Leżenie na lewym boku dla kobiet w ciąży jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dzięki temu można zapobiec przynajmniej jednej z przyczyn choroby żylnej, która w pierwszej fazie powoduje: uczucie ciężaru kończyn odczuwalne szczególnie wieczorem, niekiedy kurcze łydek, słabość nóg a nawet problemy z chodzeniem. Znacznie gorsze są powikłania, którymi mogą być  zakrzepica żył powierzchownych oraz bardziej niebezpieczna zakrzepica żył głębokich. Zakrzepica żył głębokich w ciąży niesie duże ryzyko dla zatorowości płucnej. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, która pozwoli przejść ciąże spokojnie i bez wizyt u kolejnych lekarzy.

 

źródło: http://www.benc.pl/czytelnia/461/bol-kregoslupa-w-ciazy http://www.terapiafizykalna.pl/12001.html http://senmata.pl/Opinie-Lekarzy-clinks-pol-12.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz