czwartek, 2 czerwca 2011

Ból nadgarska

Ból nadgarstkaDługotrwała praca przy komputerze może być  przyczyną ostrego bólu w nadgarstku. To skutek nienaturalnego wygięcia dłoni. Nie zwlekaj, aż  choroba się rozwinie, ćwicz. 
Budzisz się w nocy z powodu dokuczliwego bólu, drętwienia i mrowienia rąk. Rano z trudem unosisz filiżankę z kawą. Nie traktujesz jednak tej dolegliwości poważnie. Bierzesz leki przeciwbólowe i jakoś mija dzień. Gdy wreszcie idziesz do lekarza, dowiadujesz się, że masz zespół cieśni nadgarstka.

W ciasnym kanale

Każda praca, która wymaga powtarzania tych samych ruchów, szczególnie przy nadmiernym zgięciu lub wyprostowaniu nadgarstków, sprzyja temu schorzeniu. W okolicy nadgarstka, po wewnętrznej stronie dłoni przebiega nerw pośrodkowy - nervus medianus. Jest dość ciasno umieszczony w kanale, który tworzą trzy kości nadgarstka i więzadło. Szczególne położenie nerwu powoduje, że może on być łatwo drażniony.
Na zespół cieśni nadgarstka zazwyczaj chorują osoby w średnim wieku. Częściej kobiety. U mężczyzn pojawia się on na skutek urazów mechanicznych, np. ciężkiej pracy fizycznej. Może być również następstwem: blizn po ranach lub oparzeniach w okolicy nadgarstka oraz zapaleń, krwiaków i ganglionów (galaretowatych guzków rozrostowych tkanek miękkich na grzbiecie nadgarstka). Choroba pojawia się nagle i nie zdajemy sobie sprawy, że spowodowały ją codzienne i niezauważalne urazy. Wywołują one stan zapalny i obrzęk ścięgien, a to prowadzi do stopniowego zmniejszenia przestrzeni w kanale cieśni nadgarstka. Nerw jest coraz mocniej uciskany i odczuwamy ból. Wtedy właśnie występuje sztywność i obrzęk stawów nadgarstkowych, utrata siły oraz sprawności, szczególnie podczas wykonywania precyzyjnych ruchów i tak prostych czynności, np. jak zapinanie guzików. Silny ból może promieniować do łokcia, a nawet ramienia.

Zawody wysokiego ryzyka

  • operator komputera
  • pianista
  • pakowacz (np. mięsa, warzyw  na tackach)
  • operator młota pneumatycznego 

Kuracja witaminowa

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka może być niedobór witamin B6 i B12. Osoby zagrożone tą dolegliwością powinny jeść pokarmy bogate w te witaminy: mięso, ryby, płatki, pełnoziarniste pieczywo, szpinak, kartofle i banany. Uwaga! Przedawkowanie witaminy B6 może wywołać objawy przypominające zespół cieśni nadgarstka, czyli drętwienie i mrowienie rąk. 

Zagrożeni chorobą

  • cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzycę lub schorzenia tarczycy (zwłaszcza niedoczynność) 
  • kobiety w ciąży - ze względu na występowanie obrzęków w tkankach i zatrzymywanie płynów, szczególnie w okolicach rąk i stóp 

Osiem godzin przy komputerze

Polskie przepisy prawa pracy odpowiadają wymogom Unii Europejskiej. Jeśli twój pracodawca o nich zapomniał, Państwowa Inspekcja Pracy może go ukarać grzywną. Pracodawca musi skierować potencjalnego pracownika na badania okulistyczne i ogólne. Później pracownik co 2-4 lata (w zależności od stanowiska i branży) musi się zgłaszać na okresowe  badania kontrolne. Jeśli lekarz zauważy pogorszenie wzroku, zaleca noszenie okularów. Przepisy zobowiązują pracodawcę do refundacji szkieł i oprawek, ale tylko do pracy przy monitorze. To znaczy, że okulary mają zapewnić ostre widzenie na ekranie z odległości 50-60 cm.  Kobietom w ciąży nie wolno przed monitorem spędzać więcej niż cztery godziny dziennie. W pozostałym czasie szef ma znaleźć tym paniom inne zajęcie. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi kilkuminutowych przerw co godzinę, dwie. Można wtedy odejść od komputera i np. poćwiczyć. Pomieszczenia, w których ludzie pracują przy komputerach, muszą być odpowiednio wysokie (najlepiej 3-metrowe, w domach mieszkalnych niższe), ze światłem dziennym i elektrycznym. Wilgotność powietrza ma być co najmniej 40-procentowa, przy temperaturze 18ˇC. Na każdego pracownika powinno przypadać co najmniej 2,5 m2 powierzchni nie zastawionej żadnymi sprzętami. Stanowiska komputerowe. Jeśli znajdują się jedno za drugim, to odległość między tylną ścianą komputera a głową kolejnej osoby nie może być mniejsza niż 80 cm (chyba że miejsca są przedzielone zasłonami czy ściankami). Natomiast odległość między komputerami stojącymi w jednym szeregu ma wynosić 60 cm. Wysokość stołu ma umożliwić wygodne położenie nóg pod nim. Blat powinien być matowy i niezbyt wąski, aby ekran znajdował się co najmniej 40 cm od oczu. Krzesło ma być na kółkach,  z regulowaną wysokością, wysokim oparciem i tzw. podłokietnikami.  

źródło:http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/kregoslup/bole-nadgarstka_34114.html
fot.http://www.reumatologia24.pl/bole_nadgarstka_i_reki.htm

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz