poniedziałek, 20 czerwca 2011

Dieta Dukana

 dieta Dukana Czterdzieści osiem procent ludzi przybiera ponownie na wadze po diecie doktora Dukana

Według ankiety zrealizowanej ostatnio przez francuskie strony internetowe Le journal des femmes i Sante-medecine.net grupy CCM Benchmark, blisko połowa osób, które podjęły słynną dietę proteinową doktora Pierre'a Dukana, stwierdziła ponowne przybranie na wadze - powrót do wagi początkowej, przed rozpoczęciem diety - w ciągu jednego roku.

Trzy lata po zaprzestaniu stosowania słynnej diety, 75% sondowanych przyznało, iż przybrało stracone wcześniej kilogramy.

Dieta Dukana: i co potem?

Tak została właśnie nazwana ostatnia ankieta, przeprowadzona na 4 761 internautach (90% kobiet), która ewidentnie podkreśla szybkie potwórne przybieranie na wadze po tego typu dietach.

W rzeczywistości, według pierwszych rezultatów, które ujawniono 30 maja, 11% adeptów diety Dukana, odzyskało swoją początkową wagę między trzecim a szóstym miesiącem po przerwaniu diety.

Po szóstym miesiącu, poziom podnosi się do 24%, aby nastepnie osiąnąć szczyt 30% dla tych, którzy przerwali dietę, po 1 roku do 2 lat.

W końcu, 22% z tych, którzy przerwali dietę Dukana, w ciągu 2-5 lat wróciło do swojej wagi początkowej.

Z czego wynika to (powtórne) przybieranie na wadze? Ponad połowa przepytanych osób (60%) wyjaśnia, iż nie przestrzegała fazy stabilizacji, czyli ostatniej fazy tej diety. A trzydzieści siedem procent sondowanych ocenia, że ich dieta nie pasuje do ich potrzeb.

Trzy podstawowe zagrożenia związane z dietą Dukana

Francuska kolejna strona internetowa, czyli serwis Doctossimo, przypomina, że w listopadzie 2010 roku, francuska agencja ANSES przeanalizowała szczegółowo 15 diet, w tym i dietę Dukana.

Raport ten wyszczególniał zwłaszcza trzy główne zagrożenia związane z tą dietą: ryzyko dla nerek
(masywne początkowe dawki protein przeciążają nerki), nadmiar soli/sodu, który prezentuje poważny czynnik ryzyka wzrostu ciśnienia tętniczego, a więc i czynnik ryzyka chorób serca oraz układu naczyniowego, a także możliwy wzrost śmiertelności.

Skonfrontowany z tą analizą, przeprowadzoną przez agnecję ANSES, doktor Pierre Dukan tak naprawdę nigdy nie zaprzeczył istnieniu takiego ryzyka, ale raczej kładł nacisk na zagrożenia związane z otyłością.

Dieta doktora Pierre'a Dukana, która pozwala na bardzo szybką utratę wagi, jest niezwykle popularna we Francji, ale nie tylko. Na całym świecie praktycznie ma swoich gorących zwolenników. Oparta jest ona na jedzeniu prawie wyłącznie hiperproteinowych produktów pokarmowych w fazie ataku, a następnie raz w tygodniu, w fazie nazwanej stabilizacyjną (Proteinowe Czwartki).

Niewątpliwie jest to bardzo skuteczny sposób na odchudzanie, gwarantujący znaczący ubytek wagi w stosunkowo krótkim czasie. Jednak wiąże się również ze sporym ryzykiem. Przede wszystkim ogromna ilość spożywanego białka bardzo mocno obciąża pracę wątroby i nerek. Badania przeprowadzone na grupie 17 ochotników przez zespół naukowców ze szkockiego uniwersytetu w Aberdeen wykazały, że długoterminowe stosowanie diety wysokoproteinowej może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem powstawania raka jelita grubego. W organizmie dochodzi do wzrostu poziomu tzw. związków nitrozowych, których obecność wpływa na rozwój nowotworów.

Opinie polskich dietetyków

Polscy specjaliści, tacy jak Ewa Stachowiak z Zakładu Biochemii i Żywienia Człowieka PUM w Szczecinie podkreślają, że na niewydolność wątroby i nerek, wywołane stosowaniem diety Dukana, narażone są szczególnie osoby starsze i z wyraźna nadwagą. Problemem jest tu stłuszczenie wątroby, które dotyka ok. 33 procent mieszkańców Zachodniej Europy. Niewielu o tym wie, gdyż jest to schorzenie, z którym nie wiąże się ból. Jednak wątroba, i tak już obciążona, może przejść w stan zapalny pod wpływem niewłaściwej diety. Konsekwencją może być marskość. Wówczas jedynym ratunkiem okazać może się przeszczep.


Czy zamiast gwałtownie zmieniać nasze przyzwyczajenie kulinarne, nie lepiej poddać jadłospis procesowi ewolucyjnych korekt, które doprowadzą do uzupełnienia braków i wyeliminują największe zagrożenia? Zamiast rezygnować z przyjmowania węglowodanów, warto spróbować ograniczyć ich ilość oraz zadbać o odpowiednią jakość. Nie ryzykujemy wówczas wiele, a efekty, choć może nie tak spektakularne jak utrata 5 kilogramów w ciągu tygodnia , na pewno się pojawią i nie znikną, gdy tylko wrócimy do starych przyzwyczajeń kulinarnych.

Źródło:
http://www.biomedical.pl/aktualnosci/czterdziesci-osiem-procent-ludzi-przybiera-ponownie-na-wadze-po-diecie-doktora-dukana-2735.html
http://www.artykuly.net.pl/index.php/tag/dieta-dukana/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz